Shop Mobile More Submit  Join Login
×

:iconlittle-susu: More from little-susu


More from DeviantArtDetails

Submitted on
July 17, 2006
File Size
2.5 KB
Link
Thumb

Stats

Views
415
Favourites
3 (who?)
Comments
36
×
Hayalet olmayan bir kentin, küçük hayalet kızıyım ben. Kimse beni görmez ki, kimse beni duymaz. İçinden geçip giderim insanların.

Tek başına elleri ceplerinde gezen insanlar görürüm bazen, en çok onları yakın bulurum kendime. Onlar da benim gibi kimse tarafından görülmezler. Çarpar geçerler o insanlara. Karşılığında –elleri ceplerinde gezen insanlar- da kimseleri görmez ama. Bunu misilleme olarak algılamayın, onlar  kafalarının içindekilerle meşguldür. Bakarlar, ama görmezler. Görmek istemediklerini düşünmüşümdür hep.

Bazen kıkırdayan kız grupları görürüm, bir onlara bir kendime bakarım. Çıplak ayaklarıma, kocaman gözlerime, pembe dudaklarıma, minik bedenime, solgun çehreme ve minik bukleli saçlarıma, bir de onların rengarenk, mutlu ve abartılı görünümlerine… Kaçar giderim hemen oradan, o rahatsız edici kahkahaların eşliğinde.

Erkek çocukları olur bazen, ya da erkek grupları. Bazıları çok genç, bazıları yaşlı olur ama hiç değişmez görüntüleri. Yüksek ve kalın sesleriyle  birbirlerini ikna etmeye çalışırlar en iyinin kendileri olduklarına. Üstüme basıp geçmesinler diye kaçarım onların da yanından.

Ya da çiftler olur sokaklarda. Elleri birbirlerinin elinde olur, gözleri birbirlerine kenetli. Ne kadar sevgiyle baksalar da birbirlerine, aralarındaki tek tutkunun yalan olduğunu bilirim. Özlemle bakarım ama sadece bir an, sonra döner arkamı giderim, gözümde damla yaş olmadan.

Akar giderim bu gri şehrin sokaklarından aşağı. Tırabzanlardan kayarım, merdivenlerden hoplarım. Geceleri boş bulduğum salıncaklarda sallanırım, o sesler gaipten gelmez. Benim kıkırdamamdır geceleri duymakla-duyduğunu sanmak arasında kaldığınız. Siz bir şey gördüğünüzü sandığınız zaman gölgeler arasından geçip giden benimdir. Sessizce izlerim sizi,  ellerim buz gibi, gözlerim bomboş…
Hayalet olmayan bir kentin, küçük hayalet kızıyım ben. Binlerce hikayem var bu kente dair, anlatılmayı bekleyen…
hayalet olmayan kente giriş - 101


-yağmur olmuş,
orada seni bekliyor.
bacaklarının kanadığını görüyor,
uzun süre at sürmekten.-
d.w
Add a Comment:
 
:iconpasti:
pasti Featured By Owner Aug 31, 2006
orda olmayan adam dıe bı fılm vardı cohen kardeslerin orda bi hayalet muhabbeti vardı guzeldi.. o geldi aklıma simdi.. :)

son paragraf fark yaratan sey olmus bence..
Reply
:iconlittle-susu:
little-susu Featured By Owner Aug 31, 2006
evet biliyorum o filmi, ve güzeldir kendisi bence..
teşekkürler :aww:
Reply
:iconxascon:
xascon Featured By Owner Jul 30, 2006   Interface Designer
Anlatmak istedigin seyi anlatmana yetecek kadar Turkcenin olmamasina uzuldum. Yazinda anlam ve imla hatalari var. Dunya zannettigin kadar kotu bir yer degil, buyudugun zaman anliyacagina eminim ama yinede profesyonel yardim almaktan kacinmamalisin. sevgiler
Reply
:iconturindebrouche:
turindebrouche Featured By Owner Jul 30, 2006
1. 2. görüse katılıyorum 3. görüsdeyse kardesim senin dünyan iyi bizim ki kötü alla alla var mı ötesi berisi? 4. de zamansal olarak ne kadar büyüdügüüünün bi önemi yok yasamsal olarak neleri kazandıın önemli ki ztn yazımı yapan arkadasın bu kadar dar görüslü olmadıgını var sayarakdan bu şıkkı geciyorum.. 5. ye de katılıyorum ve 6. da sana kapak olmuş ztn

saygılar :)
Reply
Hidden by Owner
:iconlittle-susu:
little-susu Featured By Owner Jul 30, 2006
birincisi,
anlatmak istediğim şeyi anlatmama yeticek kadar türkçem var ki senden önceki insanlar beni anlamış.
sorun belki de senin beni anlayabilecek kadar türkçeye sahip olmamanda yatıyodur ha?

ikincisi,
yazımda anlam hatası yok. imla hatasının da olmadığını düşünüyorum. varsa bile bunlar türkçeyi bilmememden kaynaklanmaz, beni tanımadan hakkımda böyle bi yorum yapamazsın. ya da yaparsın ve yanlış olur. komik duruma düşersin.

üçüncüsü,
dünya görüşüm beni ilgilendirir. aynı şekilde ben de sana "dünya sandığın kadar iyi bir yer değil, aklın başına geldiğinde anlarsın" diyebilirim ama demiyorum zira bu dediğim gibi dünya görüşün seni ilgilendirir.

dördüncüsü,
yaşıma rağmen dünyada insanların yaşamlarını, davranışlarını, seçimlerini, bilgeliğini belirleyenin "yaş" dan ibaret olmadığı anladım ben. bir şeyleri eleştirirken referans olarak yaş vericek kadar yüzeysel değilim. keşke herkes benim yaşımda benim kadar olgun olabilse, bunu da söyleyebilcek kadar yaş ve davranışlar konusunda tecrübe sahibiyim.

beşincisi,
profesyonel yardımdan kastın eğer psikiyatrist gibi birine görünmekse düzenli olarak gidiyorum ve bunu tavsiye edicek kişi de sen değilsin. ayrıca psikiyatristler de insanlara pembe bi gözlük vermezler. yani hayatın kötü olduğunu düşünen biri onlara gidip kafasında saksıyla dansederek dönmez hayata.

altıncısı,
dahi anlamındaki de ayrı yazılır. (bkz: yinede değil, yine de)

saygılar.
Reply
:iconcherny:
cherny Featured By Owner Oct 25, 2006
:)
profosyonel nedir yawww...
www larimi duzeltmek isteyen varmidir:)
Reply
Hidden by Owner
:iconturque:
TURQUE Featured By Owner Sep 24, 2006  Hobbyist Photographer
yazılarını takip ettiğim gibi yorumlarına bakıyorum da şahsen imla kuralları konusunda yanlış yapmaya istem dışı takıntılı biri olarak bu konuya değinmeyeceğim ancak eleştiriye karşı verdiğin cevaplar biraz sert olmakla birlikte yerindeydi doğrusu,tebrik ederim.

:+fav: ıma ekledim yazını çünkü kelimelerinin arasında ki boşluklara kendimden bir parça sıkıştırabiliyorum ve vakit buldukça yeni kelimelerimle doldurmak isterim...

bence gayet başarılısın...
Reply
:iconlittle-susu:
little-susu Featured By Owner Sep 24, 2006
çok mutlu oldum yorumuna,
çok teşekkürler.. :aww:
Reply
Add a Comment: